PolskiEnglishDeutsch

Aktualności

Liczba wyników na stronie:

Aktualności

Strona 1 / 602

Przyjęcie stanowiska Rady Unii Europejskiej w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego »
30 listopada br. Rada przyjęła podejście ogólne w sprawie rozporządzenia, które doprowadzi do utworzenia jednolitego portalu cyfrowego. Portal ma umożliwić obywatelom oraz przedsiębiorcom prosty dostęp do narzędzi jednolitego rynku tj. załatwienie różnych procedur administracyjnych, czy też zdobycie informacji urzędowych w jednym miejscu online. W ten sposób zapewnione będzie wsparcie w ich działalności transgranicznej prowadzonej w ramach Unii Europejskiej.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Ułatwienia dla przedsiębiorców - wygodny i szybki e-KRS »
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która wprowadza przełomowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Dzięki zmianom niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym przedsiębiorca załatwi szybko i wygodnie przez internet.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Bezpłatny certyfikat z ZUS – nowe rozwiązanie dla lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie »
Od 1 grudnia na portalu PUE ZUS udostępniliśmy lekarzom nową metodę podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Uwaga na fałszywe e-maile rzekomo przesyłane przez KAS »
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) otrzymały informację o rozsyłanych na skrzynki pocztowe obywateli i przedsiębiorców wiadomościach, które zawierają załącznik ze złośliwym kodem, udający deklarację. W polu nadawcy widnieje Krajowa Administracja Skarbowa, chociaż wiadomości faktycznie wysłane zostały z zagranicznych, prawdopodobnie przejętych kont pocztowych.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Kary za cofanie liczników w autach »
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. Samochodowi kanciarze, a także ich pomocnicy, są dziś praktycznie bezkarni. Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności.
czwartek, 30 listopada 2017
Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych »
Nie można mówić o konkurencyjnej gospodarce opartej na innowacjach, bez umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych rozwiązań. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi.
czwartek, 30 listopada 2017
Nowe adresy poznańskich urzędów skarbowych »
W okresie od listopada 2017 r. do stycznia 2018 r. 5 poznańskich urzędów skarbowych wraz z Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu zmieni swoje lokalizacje. Sprawdź, czy Twój urząd jest wśród nich.
czwartek, 30 listopada 2017
Prezydent podpisał nowelizację przepisów dot. prewencji wypadkowej »
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Tym samym zostały doprecyzowane zasady realizowanej przez ZUS prewencji wypadkowej.
czwartek, 30 listopada 2017
STAŻ PRACY MOGĄ UDOKUMENTOWAĆ "STARE" DOWODY OSOBISTE »
Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w sytuacji, kiedy podatnik nie ma dokumentów, które bezpośrednio potwierdzają lata pracy, pomocny może być m.in.
poniedziałek, 20 listopada 2017
Projekt zmian w PIT i CIT - amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach »
Ministerstwo  Finansów  i  Ministerstwo  Rozwoju  ponownie  przeanalizowały projekt   nowelizacji   ustawy   PIT   i  CIT.  Uzgodniły,  że  amortyzacja dziedziczonego  majątku  powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach. W odniesieniu  do  darowizn zaproponowane zostanie rozwiązanie które umożliwi kontynuację  amortyzacji.  Zmiany  odpowiadają na postulaty zgłaszane przez środowiska firm rodzinnych.
poniedziałek, 20 listopada 2017
Pomoc przy zbiorach owoców i warzyw »
Zgodnie z oczekiwaniami środowiska rolniczego, dotyczącymi wsparcia rolników przy zbiorach owoców i warzyw, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu uregulowanie kwestii związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocników rolnika przy zbiorach w gospodarstwie rolnym poprzez określenie nowego rodzaju umowy cywilno-prawnej o pomocy przy zbiorach w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
poniedziałek, 20 listopada 2017
Ministerstwo Finansów: likwidacja deklaracji podatkowych VAT »
Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż zapowiedział, że Ministerstwo Finansów jest zdecydowane zlikwidować
poniedziałek, 20 listopada 2017
Obowiązek złożenia oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych »
Do 31 marca 2018 r. podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek złożyć pierwsze oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych wraz z roczną deklaracją CIT-8. Podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości były wyższe niż równowartość 10 mln euro w danym roku podatkowym są zobowiązani do zeznania podatkowego dołączyć uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Rząd przyjął projekt ustawy o doradcach restrukturyzacyjnych »
Na poniedziałkowym (30 października) posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która określa wymogi stawiane doradcom restrukturyzacyjnym i wprowadza skuteczny nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością doradców. 
poniedziałek, 13 listopada 2017
Ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową związaną z nadużyciem zwolnienia podatkowego dla dywidend »
Ministerstwo Finansów zidentyfikowało przypadki nadużywania zwolnienia podatkowego dla dywidend poprzez dokonywanie ich wypłat z wykorzystaniem spółek pośredniczących.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Jak ułatwić mikroprzedsiębiorcom składanie JPK_VAT »
  • Elektroniczne programy do prowadzenia ewidencji VAT i generowania JPK_VAT dla mikrofirm mogą powstać we współpracy Ministerstwa Finansów (MF) i producentów sprzętu IT.
  • To szansa na szersze dotarcie do najmniejszych przedsiębiorców, którzy od 2018 r. będą mieć obowiązek składania elektronicznej ewidencji VAT.
  • MF proponuje, aby programy dla mikrofirm w określonym zakresie były udostępniane im bezpłatnie.
Spotkanie na temat wizji rozwoju Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) i możliwości zaangażowania producentów programów finansowo-księgowych w tworzenie aplikacji przyjaznych dla mikrofirm odbyło się 27 października 2017 r. w Ministerstwie Finansów.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Nowe skróty nazw urzędów celno-skarbowych w stemplach »
Wszystkie podmioty korzystające z procedury „VAT-ZWROT
poniedziałek, 30 października 2017
KAS usprawni odprawy i kontrole celne »
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) planuje rozszerzenie stosowania instytucji Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO).
poniedziałek, 30 października 2017
Rodzina 500 plus: kiedy koordynacja świadczeń? »
Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to mamy gwarancję otrzymania 500+ na cały okres świadczeniowy.
poniedziałek, 30 października 2017